Досвід роботи
середа, 14 лютого 2018 р.
Власні методичні розробки
Інтегроване заняття: ознайомлення з соціумом, мовленнєвий розвиток і культура мовленнєвого спілкування, художня література, логіко-математичний розвиток.
Тема: «Подорож казками»
Програмовий зміст: Поглибити знання дітей про українські народні казки, як про спадок, надбання українського народу, про їх особливості та значення. Вчити відповідати поширеними реченням, проговорювати пісеньки, слова героїв казок (фрагменти казок). Активізувати словник дітей прикметниками – назвами позитивних та негативних рис характеру. Вправляти у правильній вимові слова «казка» у М. відмінку однини та множини.Закріпити навички рахування, спонукати до міркувань. Розвивати мислення емоційний відгук на українську народну творчість. Виховувати національно-патриотичні почуття в процесі ознайомлення з українськими народними казками.
Матеріал: Відеоролик «Харківські новини», книга «Українскі народні казки» (саморобка), ілюстрації до українських народних казок, демонстраційні картинки, цифри, олівці, картки для самостійної роботи з різним рівнем складності, демонстраційні дерево та хризонтеми, нотки, аудіозаписи пісень «Казочка», «Казка по лісу іде», вказівник казковий.
Попередня робота: Читання українських народних казок, бесіди за їх змістом, малювання «Моя улюблена казка».
Хід заняття
Створення інтересу
Діти, я хочу поділитися з вами радістю: сьогодні вранці в Харківських новинах розповіли про виставку української народної казки, яка відкрилася у нашому садку ( включити відеоролик).
Бесіда про казки.
- Діти, а ви любите казки?
- Які бувають казки? ( авторські та народні )
- Назвіть знайомі вам українські народні казки… (прочитано 18 казок )
- Які казки найдавніші?
- Якими рисами характеру наділяє народ хороших (гарних ) персонажів?
- А якими – поганих персонажів?
- Яка головна ознака казки?
- Які ще особливості має казка?
- Навіщо людям потрібні казки?
Так, без казок життя було б дуже сірим, казка – справжнє джерело мудрості.
Прислів’я про казки: У народі кажуть: «Казка вчить, як на світі жить!»
-Які ще прислів’я про казки ви знаєте?....
- «Картину пишуть фарбою -
- У фарб яскравий колір.
- Життя прикрашають казкою -
- У казці світ чудовий!»
Виготовлення книги «Українські народні казки»
-Давайте подамо на виставку одну з наших книг «Українські народні казки». (Вихователь показує дітям книгу)
-Що це? Деякі ілюстрації зникли. Давайте їх відшукаємо. Згодні? Ось вказівник (показує):
- направо підеш – розвеселишся,
- прямо підеш – казку знайдеш,
- наліво підеш – багато грошей буде.
- Куди нам треба йти? (діти вирішують проблемну ситуацію, знаходять ілюстрацію, з’ясовують, з якої вона казки, наклеюють її у книгу.)
-А зараз вийдемо на математичну галявину…(діти сідають на місця). На столах у дітей – цифри, картки з завданням різного ступеню складності. На дошці – зображення ріпки, глечика, колобка, колоска. Вихователь по черзі вказує на ілюстрації на дошці.
- Скільки тварин тягнули ріпку? (діти визначають кількість цифрою).
- Це моя найулюбленіша казка, тому що у ній ми бачимо, як герої казки разом роблять спільну справу. Так і наш український народ разом, пліч-опліч долає труднощі.
- Скільки тварин у казці «Півник та двоє мишенят»?
Правильно, тварин 2, тому що півник – це птаха.
- Скільки тварин у казці «Лисичка та журавель» ?
- Скільки твари сиділо в рукавичці?
- Скільки тварин спіймав солом’яний бичок?
- А зараз допоможіть героям казок знайти свої речі.. (Робота за індивідуальними картками. По закінченні дітям відкривається наступна ілюстрація.)
- З якої казки ілюстрація? (Наклеювання в книгу)
Фізкультхвилинка «Суша-вода».
- Наступну ілюстрацію відшукємо, якщо пройдемо по суші, оминувши воду
- Ми крокуєм, ми крокуєм,
- Україною мандруєм.
- Ось побачили Карпати -
- Як вершини нам дістати?
- Заглядаємо в озерця -
- Не торкнутися нам денця!
- Порівняйтесь, усміхніться,
- Батьківщині поклоніться!.. (Діти знаходять ілюстрацію, наклеюють її ).
-На нашому шляху – осінні хризантеми. (На зворотній стороні – уривки з казок).
Дидактична гра «З якої казки слова?».
Відгадайте, з якої казки слова і доберіть ілюстрацію:
- Як гукнеш, так і відгукнеться.
- У страха очі великі.
- Ловись, рибко, велика та маленька.
- Відпусти мене, діду, а я принесу тобі стьожок, сережок, доброго намиста…
- Давай заховаємось та й будемо виглядати, хто у нас господарює…
- Не великий пан, перелізеш і сам!
- У мене не лапи, а лапищи, не вуса, а вусищи!.. (Коли всі хризантеми «зірвані», відкривається наступна ілюстрація. Діти відгадують, з якої вона казки та наклеюють її у книгу.)
Дидактична гра«Музичне дерево?».
-А ось – музичне дерево! На ньому висять нотки, на нотках – завдання;
- Яку пісеньку співав колобок?
- Як співала коза-дереза з зайчикової хатинки?
- Як співала лисиця, сидячи у вовка на спині?
- Як кликали свою подружку кривеньку качечку гусенята, коли пролітали поруч?
- Як кликала свого сина Телесика мати? (Коли діти відповідають правильно, чуються оплески – аудіозапис)
-А ця нотка – це завдання для мене! (Вихователь співає пісню «Казка по лісу іде» у супроводі аудіозапису)
-Діти! Ми знайшли останню ілюстрацію! Подивіться, яка чудова книга вийшла!
- -Для чого потрібна казка, що людина в ній шукає?
- «Хтось чекає на дивацтва, хтось порад на все життя…
- Прочитайте дітям казку та навчіть її любити,
- І тоді на білім світі стане краще людям жити!..»
Підсумок заняття
-Діти, з давніх часів казка іде по життю поруч з нами. Люди вірять в перемогу правди над кривдою, добра над злом, і ці мрії втілюють у казки. Сьогодні я пишаюся вами! Ви вже багато знаєте українських народних казок, любите їх. Сьогодні ви не залишилися байдужими, зробили добру справу – відновили оцю чудову книгу! Вона «ожила» завдяки вам. Цю книгу ми подамо на виставку української народної казки. Любіть, шануйте, слухайте, читайте та розповідайте українські народні казки, бо це великий спадок нашого українського народу»
Звучить фінальна пісня «Казочка».
Інтегроване заняття: розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування (навчання елементів грамоти), ознайомлення з природним довкіллям, логіко - математичний розвиток.
Тема:«Космічна подорож»
Програмовий зміст: Поглибити знання дітей про Сонячну Систему. Продовжувати вчити робити звуковий аналіз слова, ділити слова на склади, виділяти наголошений склад, складати схему речення, відповідати на запитання поширеними реченнями. Вправляти дітей у читанні слів, речень. Активізувати словник дітей словами назвами планет. Закріпити об`ємні геометричні фігури. Розвивати мову, фонематичний слух, мислення, навички роботи за усною інструкцією та навички самоконтролю. Виховувати цікавість до навчання, правила поведінки на занятті.
Попередня робота: Бесіди з дітьми про планети Сонячної Системи, виготовлення макету «Планети Сонячної Системи» разом з дітьми, розгляд слайдів, ілюстрацій у енциклопедії, малювання на тему «Земля – наш дім!».
Підготовка вихователя: Читання статей про дослідження космічного простору, підготовка дидактичного матеріалу, індивідуальна робота з дітьми.
Хід заняття:
1. Повідомлення теми. –Діти, сьогодні ми з вами відправимося в подорож. Куди? Дізнаємося, якщо розгадаємо ребус: треба позначити буквами перший звук кожного слова.
2. Бесіда про звуки.
- Але спочатку скажіть:
- Які бувають звуки?
- Чим звуки відрізняються від букв?
- Що ви можете сказати про голосні звуки?
- Що знаєте про приголосні звуки? Які вони бувають?
Словесна гра «Знайди «братика» ( Закріплення твердих та м`яких приголосних.)
3. Розгадування ребусу. Викладання слова «космос», читання його.
4. Бесіда про космос. Так, ми відправляємося у космічну подорож.
- Що таке «космос»?
- Які розміри має космос? Як його ще називають?
- На чому відправимося?
5. Конструювання ракети з об’ємних та площинних геометричних фігур. На двох столах – геометричні фігури. Діти діляться на дві групи. Одна група дітей будує ракету з об`ємних геометричних фігур, а інша – з площинних геометричних фігур
- Що спільного у цих двох ракет?. Які вони мають розбіжності?
- Які об`ємні фігури ви використали?
- Які площинні фігури вам знадобилися?
6. Звуковий аналіз слів. Щоб ракета взлетіла, треба відгадати її секретний код. (Діти роблять звуковий аналіз слова « ракета», одна дитина- біля дошки. По закінченні діти перевіряють правильність виконаної роботи).
- Ми можемо летіти Що треба одягти на голову? Навіщо? Що одягнемо на тіло?
7.Бесіда про Сонячну Систему. Діти беруться за руки, звучить аудіозапис «Speys», вихователь читає вірш:
- «Якщо сядемо в ракету,
- То потрапимо на планети
- І побачимо зірки –
- Білі, жовті, голубі.
- І хвостатую комету,
- І палаючу планету,
- І могутній астероїд,
- І гучний метеорит.
- Всі ми сіли до ракети,
- Щоб відкрить нові планети»
- Які планети Сонячної Системи вам знайомі?
- Як їх побачити, якщо ми знаходимося у ракеті? (роздуми дітей ).
- Так, можна виглянути в ілюмінатор. (Діти розглядають макет Сонячної Системи в саморобний «ілюмінатор»).
- Що ще можна побачити у космосі? (У іншому ілюмінаторі – телевізорі діти розглядають астероїди, метеорити, комети, зірки».
- Що таке Сонце? Чому ця зірка нам здається кулею, а інші – крапочками на небі? (проводиться рухлива гра «Сузір`я» ).
- Де знаходиться пояс астероїдів? Як з`явилися астероїди?
- Яка планета найбільша?
- Чому Марс червоного кольору?
- Чому на Плутоні температура -200С?
8. Робота зі схемами. На нашому шляху – якісь планети. Дізнаємося їхню назву, якщо розгадаємо схеми слова…Дітям відкриваються назви планет «Венера», «Земля», «Уран», «Марс».
- Давайте визначимо, скільки складів у назвах цих планет. На столах у дітей – картки з різним ступенем складності. Треба з`єднати зображення з цифрами, які позначають кількість складів у слові. (Під аудіозапис пісні «Дтияча планета»).
9. Фізкультхвилинка: Рухлива гра «Земля і Місяць». ( з атрибутами ).
10. Робота з реченням. Діти сідають на місця.
- Що таке речення?
- Складіть речення про нашу планету. Діти викладають схему речення. (Одна дитина робить схему біля дошки ).
- Чому перше слово позначене рискою з вертикальним гачком?
- Чому після останньої риски стоїть крапка?
- Вимовіть це речення стосовно знакам: ! ? .
- Як ви вважаєте, чи є життя на інших планетах? Чому?
- Про що б ви хотіли розповісти чи сказати іншим цивілізаціям? (Діти читають послання мешканцям інших планет за індивідуальним картками ).
- Час вже повертатися на землю. (Діти «сідають у ракету» і «повертаються» в дитячий садок.
11. Підсумок: Діти, чи сподобалася вам подорож? Ми з вами багато чого дізналися та побачили сьогодні, виконали всі завдання. Ви всі молодці, бо багато знаєте та вмієте. Так добре дізнаватися про нове! На нас чекають ще багато різніх подорожей, а сьогоднішня подорож закінчена, ви всі можете відпочити.
МОВЛЕННЄВИЙ РОЗВИТОК І КУЛЬТУРА МОВЛЕННЄВОГО СПІЛКУВАННЯ
Тема: Переказ твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком»
Програмовий зміст: Зв’язне мовлення: вчити дітей переказувати твір близько до змісту за допомогою мнемотаблиці. Граматична будова мови: закріпити вміння відповідати на запитання за змістом твору, узгоджуючи члени речення в роді,числі й відмінку. Словникова робота: активізувати словник дітей дієсловами. Познайомити дітей з проблемами навколишнього середовища, підвести до розуміння необхідності охорони довкілля. Формувати вміння правильно оцінювати дії героїв твору В.Сухомлинського «Соромно перед Соловейком». Розвивати логічне мислення, уяву, вміння робити прості висновки, міркувати. Виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю.
Матеріал: Ілюстрації до оповідання, екологічні картки, мнемотаблиці, стрічка до гри струмочок, олівці, картки для малювання, аудіозапис, листки для гри.
Попередня робота з дітьми: збір каштанів, прибирання листочків на майданчику, слухання твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком».
Хід заняття
1. Повідомлення теми. Діти, роздивіться ілюстрації і скажіть, що зображено ?
- Як назвати, однм словом те, що зображено на ілюстраціях?.
- Так природа, і сьогодні ми будемо вести розмову про природу.
- «Немає кращої краси
- Ніж річки наша та ліси,
- Пташки співучі, дикі звірі,
- Ласкавий вітер, зорі сині….
- Це все багатство нашого народу,
- Що називається «природа».
-Яка буває природа?
2. Дидактична гра «Живе-неживе». Зараз ми пограємо в гру «Живе-неживе»
3. Розповідь твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком» за допомогою мнемосхем
–Діти, україський письменник, вчитель Василь Сухомлинський написав багато творів про природу.
- Згадайте, які твори ми з вами читали?
Послухайте твір В.Сухомлинського«Соромно перед соловейком»
4.Бесіда за змістом твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком»
- Куди пішли Оля та Ліда?
- Чому вони втомилися?
- Хто заспівав недалеко від них?
- Як дівчатка слухали соловейка?
- Як вчинила Ліда?
- Чий вчинок вам сподобався ?
- Чому?
- Чому Ліді стало соромно перед соловейком?
- Якщо всі будуть забруднювати ліс, він перестане бути гарним місцем для відпочинку. Його можуть покинути птахи, тварини, зав’януть рослини.
5.Переказ твору за допомогою мнемотаблиці. (Спочатку ланцюжком переказують 3 дитини, потім діти чо черзі переказують твір вцілому).
- Ліс –це рідна хата для соловейка та всіх його мешканців. Соромно забруднювати їх домівку.Лісові мешканці-господарі у лісі, а ми-гості.
6. Бесіда про правила поведінки в лісі
–Як треба поводитися у лісі, щоб не зашкодити йому?
- Не смітити.
- Не голосити, не кричати.
- Не стріляти пташок, тварин.
- Не псувати гнізд.
- Не топтати будинки мурашок.
- Не ламати гілки дерев, не пилити дерева.
- Не рвати листя, квіти.
- Не палити, не розпалювати вогнищ….
-А що можна робити в лісі? (На дошці виставляються картинки-відповіді). Правильно, відпочивати, милуватися природою, дихати чистим повітрям.
7. Перегляд уривку з мультфільму
- Про що говоритьсяв мультфільмі?
- Правильно,про відносини людини до природи.
- Згадайте прислів’я про ставлення до природи
- «В ліс іди-не сміти!»
- «Не потрібна пташці золота клітка, а потрібна –зелена гілка»
- Я ще раз нагадую: ми гості у лісі, а господарі-лісові мешканці!!!
8. Дидактична гра «Допоможіть мешканцям лісу». До нас надійшли оголошення від лісових мешканців - господарів лісу. Відгадайте, від кого вони. (На мольберті листівки, у вигляді різнокольорового листя).
- Ми виповзяли на сонечко, а діти схопили і здавили нас руками. Відпустіть нас! (Жучки).
- Друзі! Кому потрібні голки? Звертайтеся!
- Кого хочеш обману, обведу навколо пальця.
- -Мені дуже сумно одному вити на місяць.
- Не ламайте наші гілки, не рвіть листя, не спилюйте нас!
- Хто хоче пострибати зі мною наввипередки?
9. Дидактична гра «Перестрибни струмочок». А зараз я запрошую вас до лісового струмочка, перестрибнувши який ми змжемо допомогти лісовим мешканцям. Той зможе його перестрибнути, хто скаже слово, що позначає дію.
10. Робота з картками «Допоможіть тим, хто цього потребує». Діти згадайте, як ми з вами допомагали природі?
- поливали квіти;
- годували пташок;
- збирали каштани для слона та диких кабанів.
Зараз у вас є можливість допомогти тим, хто цього потребує. (Діти домальовують малюнок. Завдання підібрані з різним рівнем складності). По закінченні робиться виставка-панно).
–Молодці! Всім допомогли!
11. Підсумок заняття. Діти, про що сьогодні ми з вами розмовляли? Ви добре знаєте, як її берегти, про те, що у лісі гарно дихати свіжим чистим повітрям, грати, бігати, стрибати, але не повинні забувати про те, що не можна голосити, шуміти, кричати, тварин лякати, гілки дерев ламати, сміття після себе прибирати.
- Не можна стріляти-ти прийшов не вбивати,
- Метелики нехай літають-
- Вони нікому не заважають!.
- Природа нам, як рідний дім.
- Вона усім нам –мати.
- Щоб лад завжди був в домі тім,
- Про неї треба дбати!!!!
-Наше заняття закінчено, дякую Вам.
ФОТОГАЛЕРЕЯ
"Ярмарок"
"Допоможемо звірятам"
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
"Веселі прогулянки"
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
"Здоровим будь!"
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
"Наші пернаті друзі!"
На допомогу вихователям
Інтегроване заняття: ознайомлення з соціумом, мовленнєвий розвиток і культура мовленнєвого спілкування, художня література, логіко-математичний розвиток.
Тема: «Подорож казками»
Програмовий зміст: Поглибити знання дітей про українські народні казки, як про спадок, надбання українського народу, про їх особливості та значення. Вчити відповідати поширеними реченням, проговорювати пісеньки, слова героїв казок (фрагменти казок). Активізувати словник дітей прикметниками – назвами позитивних та негативних рис характеру. Вправляти у правильній вимові слова «казка» у М. відмінку однини та множини.Закріпити навички рахування, спонукати до міркувань. Розвивати мислення емоційний відгук на українську народну творчість. Виховувати національно-патриотичні почуття в процесі ознайомлення з українськими народними казками.
Матеріал: Відеоролик «Харківські новини», книга «Українскі народні казки» (саморобка), ілюстрації до українських народних казок, демонстраційні картинки, цифри, олівці, картки для самостійної роботи з різним рівнем складності, демонстраційні дерево та хризонтеми, нотки, аудіозаписи пісень «Казочка», «Казка по лісу іде», вказівник казковий.
Попередня робота: Читання українських народних казок, бесіди за їх змістом, малювання «Моя улюблена казка».
Хід заняття
Створення інтересу
Діти, я хочу поділитися з вами радістю: сьогодні вранці в Харківських новинах розповіли про виставку української народної казки, яка відкрилася у нашому садку ( включити відеоролик).
Бесіда про казки.
- Діти, а ви любите казки?
- Які бувають казки? ( авторські та народні )
- Назвіть знайомі вам українські народні казки… (прочитано 18 казок )
- Які казки найдавніші?
- Якими рисами характеру наділяє народ хороших (гарних ) персонажів?
- А якими – поганих персонажів?
- Яка головна ознака казки?
- Які ще особливості має казка?
- Навіщо людям потрібні казки?
Так, без казок життя було б дуже сірим, казка – справжнє джерело мудрості.
Прислів’я про казки: У народі кажуть: «Казка вчить, як на світі жить!»
-Які ще прислів’я про казки ви знаєте?....
- «Картину пишуть фарбою -
- У фарб яскравий колір.
- Життя прикрашають казкою -
- У казці світ чудовий!»
Виготовлення книги «Українські народні казки»
-Давайте подамо на виставку одну з наших книг «Українські народні казки». (Вихователь показує дітям книгу)
-Що це? Деякі ілюстрації зникли. Давайте їх відшукаємо. Згодні? Ось вказівник (показує):
- направо підеш – розвеселишся,
- прямо підеш – казку знайдеш,
- наліво підеш – багато грошей буде.
- Куди нам треба йти? (діти вирішують проблемну ситуацію, знаходять ілюстрацію, з’ясовують, з якої вона казки, наклеюють її у книгу.)
-А зараз вийдемо на математичну галявину…(діти сідають на місця). На столах у дітей – цифри, картки з завданням різного ступеню складності. На дошці – зображення ріпки, глечика, колобка, колоска. Вихователь по черзі вказує на ілюстрації на дошці.
- Скільки тварин тягнули ріпку? (діти визначають кількість цифрою).
- Це моя найулюбленіша казка, тому що у ній ми бачимо, як герої казки разом роблять спільну справу. Так і наш український народ разом, пліч-опліч долає труднощі.
- Скільки тварин у казці «Півник та двоє мишенят»?
Правильно, тварин 2, тому що півник – це птаха.
- Скільки тварин у казці «Лисичка та журавель» ?
- Скільки твари сиділо в рукавичці?
- Скільки тварин спіймав солом’яний бичок?
- А зараз допоможіть героям казок знайти свої речі.. (Робота за індивідуальними картками. По закінченні дітям відкривається наступна ілюстрація.)
- З якої казки ілюстрація? (Наклеювання в книгу)
Фізкультхвилинка «Суша-вода».
- Наступну ілюстрацію відшукємо, якщо пройдемо по суші, оминувши воду
- Ми крокуєм, ми крокуєм,
- Україною мандруєм.
- Ось побачили Карпати -
- Як вершини нам дістати?
- Заглядаємо в озерця -
- Не торкнутися нам денця!
- Порівняйтесь, усміхніться,
- Батьківщині поклоніться!.. (Діти знаходять ілюстрацію, наклеюють її ).
-На нашому шляху – осінні хризантеми. (На зворотній стороні – уривки з казок).
Дидактична гра «З якої казки слова?».
Відгадайте, з якої казки слова і доберіть ілюстрацію:
- Як гукнеш, так і відгукнеться.
- У страха очі великі.
- Ловись, рибко, велика та маленька.
- Відпусти мене, діду, а я принесу тобі стьожок, сережок, доброго намиста…
- Давай заховаємось та й будемо виглядати, хто у нас господарює…
- Не великий пан, перелізеш і сам!
- У мене не лапи, а лапищи, не вуса, а вусищи!.. (Коли всі хризантеми «зірвані», відкривається наступна ілюстрація. Діти відгадують, з якої вона казки та наклеюють її у книгу.)
Дидактична гра«Музичне дерево?».
-А ось – музичне дерево! На ньому висять нотки, на нотках – завдання;
- Яку пісеньку співав колобок?
- Як співала коза-дереза з зайчикової хатинки?
- Як співала лисиця, сидячи у вовка на спині?
- Як кликали свою подружку кривеньку качечку гусенята, коли пролітали поруч?
- Як кликала свого сина Телесика мати? (Коли діти відповідають правильно, чуються оплески – аудіозапис)
-А ця нотка – це завдання для мене! (Вихователь співає пісню «Казка по лісу іде» у супроводі аудіозапису)
-Діти! Ми знайшли останню ілюстрацію! Подивіться, яка чудова книга вийшла!
- -Для чого потрібна казка, що людина в ній шукає?
- «Хтось чекає на дивацтва, хтось порад на все життя…
- Прочитайте дітям казку та навчіть її любити,
- І тоді на білім світі стане краще людям жити!..»
Підсумок заняття
-Діти, з давніх часів казка іде по життю поруч з нами. Люди вірять в перемогу правди над кривдою, добра над злом, і ці мрії втілюють у казки. Сьогодні я пишаюся вами! Ви вже багато знаєте українських народних казок, любите їх. Сьогодні ви не залишилися байдужими, зробили добру справу – відновили оцю чудову книгу! Вона «ожила» завдяки вам. Цю книгу ми подамо на виставку української народної казки. Любіть, шануйте, слухайте, читайте та розповідайте українські народні казки, бо це великий спадок нашого українського народу»
Звучить фінальна пісня «Казочка».
Інтегроване заняття: розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування (навчання елементів грамоти), ознайомлення з природним довкіллям, логіко - математичний розвиток.
Тема:«Космічна подорож»
Програмовий зміст: Поглибити знання дітей про Сонячну Систему. Продовжувати вчити робити звуковий аналіз слова, ділити слова на склади, виділяти наголошений склад, складати схему речення, відповідати на запитання поширеними реченнями. Вправляти дітей у читанні слів, речень. Активізувати словник дітей словами назвами планет. Закріпити об`ємні геометричні фігури. Розвивати мову, фонематичний слух, мислення, навички роботи за усною інструкцією та навички самоконтролю. Виховувати цікавість до навчання, правила поведінки на занятті.
Попередня робота: Бесіди з дітьми про планети Сонячної Системи, виготовлення макету «Планети Сонячної Системи» разом з дітьми, розгляд слайдів, ілюстрацій у енциклопедії, малювання на тему «Земля – наш дім!».
Підготовка вихователя: Читання статей про дослідження космічного простору, підготовка дидактичного матеріалу, індивідуальна робота з дітьми.
Хід заняття:
1. Повідомлення теми. –Діти, сьогодні ми з вами відправимося в подорож. Куди? Дізнаємося, якщо розгадаємо ребус: треба позначити буквами перший звук кожного слова.
2. Бесіда про звуки.
- Але спочатку скажіть:
- Які бувають звуки?
- Чим звуки відрізняються від букв?
- Що ви можете сказати про голосні звуки?
- Що знаєте про приголосні звуки? Які вони бувають?
Словесна гра «Знайди «братика» ( Закріплення твердих та м`яких приголосних.)
3. Розгадування ребусу. Викладання слова «космос», читання його.
4. Бесіда про космос. Так, ми відправляємося у космічну подорож.
- Що таке «космос»?
- Які розміри має космос? Як його ще називають?
- На чому відправимося?
5. Конструювання ракети з об’ємних та площинних геометричних фігур. На двох столах – геометричні фігури. Діти діляться на дві групи. Одна група дітей будує ракету з об`ємних геометричних фігур, а інша – з площинних геометричних фігур
- Що спільного у цих двох ракет?. Які вони мають розбіжності?
- Які об`ємні фігури ви використали?
- Які площинні фігури вам знадобилися?
6. Звуковий аналіз слів. Щоб ракета взлетіла, треба відгадати її секретний код. (Діти роблять звуковий аналіз слова « ракета», одна дитина- біля дошки. По закінченні діти перевіряють правильність виконаної роботи).
- Ми можемо летіти Що треба одягти на голову? Навіщо? Що одягнемо на тіло?
7.Бесіда про Сонячну Систему. Діти беруться за руки, звучить аудіозапис «Speys», вихователь читає вірш:
- «Якщо сядемо в ракету,
- То потрапимо на планети
- І побачимо зірки –
- Білі, жовті, голубі.
- І хвостатую комету,
- І палаючу планету,
- І могутній астероїд,
- І гучний метеорит.
- Всі ми сіли до ракети,
- Щоб відкрить нові планети»
- Які планети Сонячної Системи вам знайомі?
- Як їх побачити, якщо ми знаходимося у ракеті? (роздуми дітей ).
- Так, можна виглянути в ілюмінатор. (Діти розглядають макет Сонячної Системи в саморобний «ілюмінатор»).
- Що ще можна побачити у космосі? (У іншому ілюмінаторі – телевізорі діти розглядають астероїди, метеорити, комети, зірки».
- Що таке Сонце? Чому ця зірка нам здається кулею, а інші – крапочками на небі? (проводиться рухлива гра «Сузір`я» ).
- Де знаходиться пояс астероїдів? Як з`явилися астероїди?
- Яка планета найбільша?
- Чому Марс червоного кольору?
- Чому на Плутоні температура -200С?
8. Робота зі схемами. На нашому шляху – якісь планети. Дізнаємося їхню назву, якщо розгадаємо схеми слова…Дітям відкриваються назви планет «Венера», «Земля», «Уран», «Марс».
- Давайте визначимо, скільки складів у назвах цих планет. На столах у дітей – картки з різним ступенем складності. Треба з`єднати зображення з цифрами, які позначають кількість складів у слові. (Під аудіозапис пісні «Дтияча планета»).
9. Фізкультхвилинка: Рухлива гра «Земля і Місяць». ( з атрибутами ).
10. Робота з реченням. Діти сідають на місця.
- Що таке речення?
- Складіть речення про нашу планету. Діти викладають схему речення. (Одна дитина робить схему біля дошки ).
- Чому перше слово позначене рискою з вертикальним гачком?
- Чому після останньої риски стоїть крапка?
- Вимовіть це речення стосовно знакам: ! ? .
- Як ви вважаєте, чи є життя на інших планетах? Чому?
- Про що б ви хотіли розповісти чи сказати іншим цивілізаціям? (Діти читають послання мешканцям інших планет за індивідуальним картками ).
- Час вже повертатися на землю. (Діти «сідають у ракету» і «повертаються» в дитячий садок.
11. Підсумок: Діти, чи сподобалася вам подорож? Ми з вами багато чого дізналися та побачили сьогодні, виконали всі завдання. Ви всі молодці, бо багато знаєте та вмієте. Так добре дізнаватися про нове! На нас чекають ще багато різніх подорожей, а сьогоднішня подорож закінчена, ви всі можете відпочити.
МОВЛЕННЄВИЙ РОЗВИТОК І КУЛЬТУРА МОВЛЕННЄВОГО СПІЛКУВАННЯ
Тема: Переказ твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком»
Програмовий зміст: Зв’язне мовлення: вчити дітей переказувати твір близько до змісту за допомогою мнемотаблиці. Граматична будова мови: закріпити вміння відповідати на запитання за змістом твору, узгоджуючи члени речення в роді,числі й відмінку. Словникова робота: активізувати словник дітей дієсловами. Познайомити дітей з проблемами навколишнього середовища, підвести до розуміння необхідності охорони довкілля. Формувати вміння правильно оцінювати дії героїв твору В.Сухомлинського «Соромно перед Соловейком». Розвивати логічне мислення, уяву, вміння робити прості висновки, міркувати. Виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю.
Матеріал: Ілюстрації до оповідання, екологічні картки, мнемотаблиці, стрічка до гри струмочок, олівці, картки для малювання, аудіозапис, листки для гри.
Попередня робота з дітьми: збір каштанів, прибирання листочків на майданчику, слухання твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком».
Хід заняття
1. Повідомлення теми. Діти, роздивіться ілюстрації і скажіть, що зображено ?
- Як назвати, однм словом те, що зображено на ілюстраціях?.
- Так природа, і сьогодні ми будемо вести розмову про природу.
- «Немає кращої краси
- Ніж річки наша та ліси,
- Пташки співучі, дикі звірі,
- Ласкавий вітер, зорі сині….
- Це все багатство нашого народу,
- Що називається «природа».
-Яка буває природа?
2. Дидактична гра «Живе-неживе». Зараз ми пограємо в гру «Живе-неживе»
3. Розповідь твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком» за допомогою мнемосхем
–Діти, україський письменник, вчитель Василь Сухомлинський написав багато творів про природу.
- Згадайте, які твори ми з вами читали?
Послухайте твір В.Сухомлинського«Соромно перед соловейком»
4.Бесіда за змістом твору В.Сухомлинського «Соромно перед соловейком»
- Куди пішли Оля та Ліда?
- Чому вони втомилися?
- Хто заспівав недалеко від них?
- Як дівчатка слухали соловейка?
- Як вчинила Ліда?
- Чий вчинок вам сподобався ?
- Чому?
- Чому Ліді стало соромно перед соловейком?
- Якщо всі будуть забруднювати ліс, він перестане бути гарним місцем для відпочинку. Його можуть покинути птахи, тварини, зав’януть рослини.
5.Переказ твору за допомогою мнемотаблиці. (Спочатку ланцюжком переказують 3 дитини, потім діти чо черзі переказують твір вцілому).
- Ліс –це рідна хата для соловейка та всіх його мешканців. Соромно забруднювати їх домівку.Лісові мешканці-господарі у лісі, а ми-гості.
6. Бесіда про правила поведінки в лісі
–Як треба поводитися у лісі, щоб не зашкодити йому?
- Не смітити.
- Не голосити, не кричати.
- Не стріляти пташок, тварин.
- Не псувати гнізд.
- Не топтати будинки мурашок.
- Не ламати гілки дерев, не пилити дерева.
- Не рвати листя, квіти.
- Не палити, не розпалювати вогнищ….
-А що можна робити в лісі? (На дошці виставляються картинки-відповіді). Правильно, відпочивати, милуватися природою, дихати чистим повітрям.
7. Перегляд уривку з мультфільму
- Про що говоритьсяв мультфільмі?
- Правильно,про відносини людини до природи.
- Згадайте прислів’я про ставлення до природи
- «В ліс іди-не сміти!»
- «Не потрібна пташці золота клітка, а потрібна –зелена гілка»
- Я ще раз нагадую: ми гості у лісі, а господарі-лісові мешканці!!!
8. Дидактична гра «Допоможіть мешканцям лісу». До нас надійшли оголошення від лісових мешканців - господарів лісу. Відгадайте, від кого вони. (На мольберті листівки, у вигляді різнокольорового листя).
- Ми виповзяли на сонечко, а діти схопили і здавили нас руками. Відпустіть нас! (Жучки).
- Друзі! Кому потрібні голки? Звертайтеся!
- Кого хочеш обману, обведу навколо пальця.
- -Мені дуже сумно одному вити на місяць.
- Не ламайте наші гілки, не рвіть листя, не спилюйте нас!
- Хто хоче пострибати зі мною наввипередки?
9. Дидактична гра «Перестрибни струмочок». А зараз я запрошую вас до лісового струмочка, перестрибнувши який ми змжемо допомогти лісовим мешканцям. Той зможе його перестрибнути, хто скаже слово, що позначає дію.
10. Робота з картками «Допоможіть тим, хто цього потребує». Діти згадайте, як ми з вами допомагали природі?
- поливали квіти;
- годували пташок;
- збирали каштани для слона та диких кабанів.
Зараз у вас є можливість допомогти тим, хто цього потребує. (Діти домальовують малюнок. Завдання підібрані з різним рівнем складності). По закінченні робиться виставка-панно).
–Молодці! Всім допомогли!
11. Підсумок заняття. Діти, про що сьогодні ми з вами розмовляли? Ви добре знаєте, як її берегти, про те, що у лісі гарно дихати свіжим чистим повітрям, грати, бігати, стрибати, але не повинні забувати про те, що не можна голосити, шуміти, кричати, тварин лякати, гілки дерев ламати, сміття після себе прибирати.
- Не можна стріляти-ти прийшов не вбивати,
- Метелики нехай літають-
- Вони нікому не заважають!.
- Природа нам, як рідний дім.
- Вона усім нам –мати.
- Щоб лад завжди був в домі тім,
- Про неї треба дбати!!!!
-Наше заняття закінчено, дякую Вам.
Підписатися на:
Коментарі (Atom)

















